Słuch a nasze samopoczucie

Czy wiesz, że słuch odpowiada aż w 65 % za nasz nastrój?
Dźwięki, które do nas docierają mają ogromny wpływ czy czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani, czy wręcz przeciwnie – jesteśmy smutni.
Świat dźwięków wpływa znacząco na nasze decyzje inaczej wybieramy będąc szczęśliwi i radośni, a inaczej jak jesteśmy smutni.

Słuch łatwo stracić – wystarczy jednorazowo narazić się na hałas przekraczający 85 dB, by w uchu zaszły czasowe lub nieodwracalne zmiany. Jeśli byłeś narażony na taki hałas lub często chorowałeś w dzieciństwie na zapalenie uszu warto byłoby wykonać kontrolne badanie słuchu.
W moim gabinecie przeprowadzimy badanie słuchu. Jeśli Twój słuch jest uszkodzony, jest możliwość przetestowania aparatu słuchowego, który będzie dopasowany do Twojego niedosłuchu.

Radość ze słyszenia
Krakatoa Erupts

Najgłośniejszy dźwięk w historii

Najgłośniejszy dźwięk, jaki do tej pory powstał na naszej planecie, spowodował wybuch wulkanu Krakatau. Pod koniec XIX wieku te 350 decybeli było słyszane z odległości 3200 km.

Słup dymu, popiołu i gazów osiągnął 27 km wysokości.

27 sierpnia 1883 roku nastąpiły kolejne erupcje. Każda z nich spowodowała katastrofalne fale tsunami. Fala uderzeniowa powstała przy eksplozji przemieszczała się z prędkością ponad 1100 km/h. Szacuje się, że poziom natężenia dźwięku w odległości 160 km od epicentrum wynosił ponad 180 decybeli.

Dwie trzecie wyspy zniknęło z powierzchni ziemi, a na jej pozostałej części (Rakata) życie zostało całkowicie zniszczone. Fala tsunami o wysokości do 40 metrów i prędkości ponad 700 km/h zmyła miejscowe wioski na pobliskim lądzie. Fala sejsmiczna obiegła Ziemię 7 razy.

Zginęło prawdopodobnie około 40 tysięcy ludzi.

Słuch absolutny

Nieliczna grupa ludzi posiada tzw. słuch absolutny, czyli umiejętność rozpoznania wysokości konkretnego dźwięku.

Słuch absolutny nie jest jeszcze dobrze zbadany, ale sądzi się, że jest albo cechą wrodzoną, albo wyuczoną we wczesnym dzieciństwie na skutek częstego słuchania muzyki. Niestety później nie da się już tej zdolności wyćwiczyć.

Badania przeprowadzone przez naukowców pod kierunkiem dr. Keitha Schneidera sugerują, że za słuch absolutny odpowiadają określone geny.

Słuch absolutny bywa korzystny w zawodzie muzyka, zwłaszcza u grających na instrumentach smyczkowych oraz stroicieli fortepianów.  Posiadaczami słuchu absolutnego byli prawdopodobnie Mozart i Beethoven.

Pianino słuch absolutny